În data de 15 septembrie 2023, angajații din cadrul Aparatului Președintelui raionului Soroca, direcțiilor și secțiilor Consiliului raional Soroca, s-au implicat în activitatea organizată de către Asociația Obștească „Eco-Sor” în parteneriat cu Comitetul subbazinal Naslavcea-Vasilcău la salubrizarea malului râului Nistru în cadrul campaniei "Ziua Mondială a Curățeniei 2023",marcată anual în a treia sâmbătă a lunii septembrie.
Curățenia s-a desfășurat de la parcul din cartierul Soroca Nouă până la fosta bază turistică "Victoria" din municipiul Soroca.
Campania "Ziua Mondială a Curățeniei 2023" în Republica Moldova se desfășoară în perioada 1-16 septembrie.