În data de 23 stembrie 2023, Președintele raionului Soroca, dl Veaceslav Rusnac a participat la Festivalul raional al etniilor, ediția a XXII-a, care decurge în cadul Festivalului republican al etniilor ”Unitate prin diversitate”, desfășurat cu începere de la orele 10.00 în preajma Palatului de Cultură din mununicipiul Soroca, fiind organizat de către Secția Cultură și Turism a Consiliului raional Soroca în parteneriat cu Primăria municipiului Soroca.
Evenimentul s-a desfășurat cu program artistic în formă de mini spectacol etnofolcloric care cuprinde cîntece, poezii, dansuri folclorice, tradiții și obiceiuri de nuntă, program ce valorifică folclorul etnic, tradițional, specific etniei prezentate de către Fanfara Palatului de Cultură Soroca, Comunitatea romilor, Comunitatea rusă, Comunittatea evreiască, Comunitatea slavonă, Comunitatea poloneză, Comunitatea ucrainaneană, Ansamblul folcloric „Busuioc” din s. Șolcani, Ansamblul de dansuri „Soroceanca” de la Colegiul de Arte „N. Botgros” Soroca, Ansamblul vocal „Beriozka” de la IP LT „A.Pușkin” Soroca, Ansamblul vocal „Stokrotka” a societatății poloneze Soroca, Corul veteranilor de la Palatul de Cultură Soroca, Studioul „Golden-Star” de la Palatul de Cultură Soroca, Studioul „Media-Ton” de la Centrul de Creației pentru Copii și Adoliscenți „Speranța” Soroca, Ansamblul folcloric „Oclandceanocika” din s. Oclanda, Ansamblul folcloric „Rodniciok” din s. Căinarii Vechi, etc.
Organizațiile etnice din raion: Uniunea polonezilor din Soroca, Organizația romilor ”Bare Rom”, Asociația obștească a culturii evreiești, Comunitatea armeană, Societatea polonezilor din raionul Soroca, Comunitatea slavonă și Comunitatea ucraineană, au fost decernate de către dl Veaceslav Rusnac cu Diploma Președintelui raionului.