Tradițional, în a treia duminică a lunii septembrie, în Republica Moldova se sărbătoreşte Ziua lucrătorului din sfera protecţiei sociale a populaţiei.
În raionul Soroca acest eveniment a fost marcat în data de 14 septembrie 2023, ora 11.00 în sala mică a Palatului de Cultură din municipiul Soroca, printr-o adunare festivă, unde lucrătorii sociali ai raionului Soroca, au fost felicitaţi de către Președintele raionului Soroca dl Veaceslav Rusnac, menționând în alocațiunea sa: „în numele conducerii raionului şi a Consiliului raional Soroca, aduc sincere mulțumiri şi vă asigur de profundă recunoștință a întregii societăți pentru munca enormă şi deloc usoară, curajul și dedicația în ajutorarea persoanelor aflate în dificultate a tuturor celor care fac parte din sistemul de asistență socială – funcționari, lucrători și asistenți sociali, asistenți personali. Bunăstarea și creșterea calității vieții cetățenilor, mai ales al celor mai triști și vulnerabili ca noi, depinde de felul în care se acordă asistență și sprijin social, de calitatea serviciilor care le prestați. Eficiența sistemului depinde în mare parte de competențele profesionale și de dorința de a empatiza a Dumneavoastră. Vă felicit cordial cu prilejul zilei profesionale. Vă doresc să aveți răbdare, tărie de caracter și perseverență în activitatea profesională. Să vă înconjoare mereu dragostea apropiaților, fidelitatea colegilor şi recunoștința oamenilor, pentru binele cărora munciți cu dăruire de sine. Să vă bucurați din plin de respectul întregii societăți. Belşug și bucurie în casele Dumneavoastră!”.
În contextul sărbătorii, le-au fost aduse mulțumiri și profundă recunoştinţă pentru dăruirea şi efortul deosebit depus în activitatea lor, pentru competenţă profesională şi operativitate în ajutorarea persoanelor, pentru dragostea şi omenia cu care contribuie la soluţionarea problemelor solicitanților, mesajul a fost pentru toţi cei care şi-au asumat misiunea și responsabilitatea de a sluji cu devotament și credință acestei umane și frumoase profesii.
În semn de apreciere și activitate prodigioasă angajații Direcției Asitență Socială și Protecție a Familie Soroca, cei care aduc bucurie în fiecare casă, care dăruiesc o rază de speranță, au fost decernați cu Diploma Președintelui raionului.