Noi colaborări în domeniul social între Consiliul Raional Soroca și Județul Suceava.
La data de 04.04.2019 reprezentanții Consiliului raional Soroca în frunte cu Vladimir Nicuța, vicepreședintele raionului au realizat o vizită de lucru la Direcția Generală Asistență Socială și Protecția Copilului din județul Suceava. Vizita a fost organizată la inițiativa Consiliului Județean Suceava, în debutul celei de-a V-a Campanii ”Porți deschise spre comunitate”.
În cadrul ședinței au fost prezentate și discutate subiecte ce țin de organizarea, dezvoltarea și prestarea serviciilor sociale din cele două țări, au fost împărtășite experiențele specialiștilor din domeniul social, după care a urmat schimbul de informații referitor la implementarea legislației în vigoare.
În continuare delegația din raionul Soroca a vizitat câteva Centre sociale: Casa de tip familial „ Colț Alb” Suceava și Complexul Terapeutic Blijdorp Suceava, care cuprinde Casa Emanuel pentru copii și tineri cu dezabilități grave, Centrul de zi și de recuperare pentru copii cu dezabilități grave și severe.
Acest eveniment a marcat începutul unei colaborări frumoase în domeniul social între raionul Soroca și județul Suceava.