Aplicaţii în Primăria comunei Voloviţa
La 26 martie, conform planului de pregătire la Protecţia Civilă pentru anul 2019, în primăria comunei Voloviţa s-a desfășurat aplicaţia cu tema: Activitatea Comisiei pentru Situaţii Excepţionale şi a formaţiunilor PC ale primăriei Voloviţa la lichidarea consecinţelor calamităţilor naturale şi a cutremurului de pământ.
Potrivit scenariului au fost lichidate consecinţele calamităţilor naturale precum evacuarea elevilor din clase, evacuarea sinistraţilor din locuinţele inundate, izbucnirea incendiului, producerea unui accident rutier, fiind produse în urma cutremurului de pământ, ploilor abundente şi vântului puternic.
În prezenţa Preşedintelui raionului Soroca, dlui Ghenadie Muntean de către colaboratorii Direcţiei Situaţiei Exepţionale Soroca şi Consiliului raional Soroca au fost testate capacităţile de mobilizare şi intervenţie a formaţiunilor de protecţie civilă din primărie, care la rândul lor au demonstrat o bună pregătire în întreprinderea măsurilor de prevenire a situaţiilor excepţionale şi a consecinţelor lor.
Preşedintele raionului a menţionat faptul, că locuitorii comunei Voloviţa au avut parte de o bună instruire în domeniul protecţiei civile şi a bazelor securităţii vieţii în caz de situaţii excepţionale şi este de dorit ca situaţiile de risc să nu fie în realitate.