Seminarul instructiv în cadrul proiectului „Înregistrarea şi evaluarea funciară”
Conform graficului de desfășurare a seminarelor instructive în cadrul proiectului „Înregistrarea şi evaluarea funciară”, stabilit de Agenția Relații Publice, la 26 martie 2019 în sala de conferințe a Palatului de Cultură Soroca, a avut loc seminarul menționat la care au participat: vicepreședintele raionului Soroca, Vladimir Nicuța, primari, secretari ai consiliilor locale, ingineri cadastrali, dar și specialiști cu atribuții în domeniul relațiilor funciare și cadastru.
Agenda seminarului a inclus așa subiecte ca: informație generală despre proiectul ”Înregistrarea și evaluarea funciară”, stabilirea hotarelor UAT, intravilanului și hotarelor Î.P., înregistrarea primară masivă proprietate privată (loturi de lîngă casă și grădini), delimitare proprietății publice, corectarea erorilor, înlăturarea neconformităților.
După prezentarea subiectelor din agendă, seminarul a continuat cu discuții și dezbateri pe marginea problemelor abordate.