La 27 decembrie 2022, orele 12.00 în sala de Protocol a Consiliului raional Soroca, Președintele raionului Soroca dl Veaceslav Rusnac, împreună cu vicepreședinții raionului cu prilejul sărbătorilor de iarnă a felicitat conducătorii Instituțiilor Medico-Sanitare Publice și Centrelor Multifuncționale, fondate de către Consiliul raional Soroca.
Evenimentul a început cu colinde și semănături prezentate de către angajații Palatului de Cultură din mun. Soroca, care au cântat urături, colinde și semănat cu prilejul Crăciunului și Anului Nou.
Președintele raionului, Veaceslav Rusnac, în numele Consiliului Raional Soroca și al său personal le-a mulțumim pentru faptul, că n-au cedat în fața greutăților, că muncesc în continuu cu dăruire de sine, cu dragoste pentru oameni și viață, că sunt devotați profesiei și misiunii nobile care le revine.