La data de 20 aprilie 2022, ora 10.00 în sala mică a Palatului de Cultură Soroca, secția Cultură și Turism Soroca a desfășurat festivitate dedicată Zilei profesionale a Bibliotecarului, consemnată în fiecare an la 23 aprilie.
Cu un mesaj de felicitare s-a adresat vicepreședintele raionului Soroca dl Iurie Tănase, menționând: ”Profesia de Bibliotecar este semnul definitoriu al cunoaşterii, variat şi profund ca fascinanta lume a cărţilor. Apreciem în mod deosebit contribuţia excepţională pe care Dumneavoastră o aduceți la creşterea şi educaţia noilor generaţii în spiritul valorilor noastre autentice, al adevărului şi al libertăţii. Pentru toate acestea, gîndul bun şi recunoştinţa din partea noastră se vor îndrepta întotdeauna către Domniile Voastre şi vor însoţi permanent nobila lucrare spirituală la care sunteţi angajaţi. Vă dorim sănătate, împliniri profesionale și vă mulțumim pentru aportul lor la răspândirea luminii cărții, îndrumându-ne în viitor și făcându-ne mai buni la suflet!”.
În cadrul evenimentului bibliotecarii au fost decernați cu Diploma Președintelui raionului Soroca pentru merite deosebite în promovarea Cărții și cu prilejul Zilei profesionale a Bibliotecarului.