La data de 20 aprilie 2022, ora 09.00 Direcția Învățământ Soroca, împreună cu Centrul de Creație pentru Copiiși Adoliscenți ”Speranța”, Școala de Arte Plastice, școlile și grădinițele din raion au desfășurat în pacul ”Grigore Vieru” din mun. Soroca expoziția de creație artistică cu genericul: ”Tinere talente sorocene”.
În cadrul evenimentului a participat vicepreședinta raionului Soroca dna Svetlana Paunescu, care a procurat unele lucrări ale copiilor realizate la orele de educație plastic, educație tehnologică și cercuri de interese.