Astăzi, 15 iunie 2021 se împlinesc 132 de ani de la de la trecerea în Eternitate a marelui poet Mihai Eminescu.
Cu acest prilej vicepreședinții raionului dna Alla Bordianu, dl. Iurie Tănase, angajații din cadrul Aparatului Președintelui raionului și subdiviziunile Consiliului raional, au depus flori la bustul lui Mihai Eminescu, situat pe Aleea Clasicilor din Parcul "Mihai Eminescu".
Evenimentul a inclus recital de poezii din creațiia eminesciană, dar și expoziția meșterilor populari.