La data de 11 februarie 2021, vicepreședintele raionului Soroca dna Svetlana Paunescu a participat la conferință on-line, organizată de către Ministerul Sănătății, Muncii și Protecţiei Sociale și Agenția Națională pentru Sănătate Publică cu tema: COVID-19: situația epidemiologică și realizarea Planului național de imunizare.
Conferința a fost destinată vicepreședinților, președinților de raioane, primarilor, conducătorilor și medicilor șefi ai Centrelor de Sănătate Publică.
Subiecte de discuții:
• Mecanismul de supraveghere a situației epidemiologice;
• Realizarea Planului național de imunizare împotriva COVID-19.
Vorbitori:
• Tatiana Zatîc, Secretar de Stat al MSMPS;
• Vasile Guștiuc, director interimar, Agenția Națională pentru Sănătate Publică.
Amintim, că Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică a aprobat Planul național de imunizare anti COVID-19, în scopul reducerii morbidității și mortalității provocate de infecția cu coronavirus.
Conform recomandărilor internaționale, accesul la vaccinare va fi prioritizat pentru grupurile de populație cu risc sporit:
- În prima etapă vor fi imunizați lucrătorii din domeniul medical și personalul/ beneficiarii din cadrul serviciilor de asistență socială;
- Etapa a doua prevede vaccinarea adulților cu vârsta mai mare de 60 ani, persoanelor cu comorbidități, angajaților structurilor de menținere și asigurare a ordinii publice, apărării și securității statului și lucrătorilor sistemului penitenciar;
- În etapa a treia va fi imunizată populația generală, indiferent de vârstă, care nu a fost inclusă în primele etape.