Comments
Stimați muzeografi!
Astăzi, întreaga comunitate muzeografică, consemnează Ziua Internațională a Muzeelor, zi în care marcăm activitatea celor care păstrează și promovează în timp valorile culturale naționale și contribuie la transmiterea acestora generațiilor viitoare.
Muzeele au constituit dintotdeauna o sursă importantă de informare despre istoria trecutului nostru, cuprânzând colecții valoroase. Datorită muzeelor, fiecare din noi are ocazia să cunoască valorile culturale și materiale - capodopere, picturi, obiecte unice, descoperiri arheologice, tot ce ne identifică ca neam.
Cu acest prilej, în numele Consiliului Raional Sorpca și al meu personal vă adresăm sincere
felicitări
tuturor muzeografilor raionului, dorindu-vă succese în activitatea profesională.Cu respect,
Veaceslav RUSNAC
Președinte al raionului Soroca