Cu prilejul Zilei Internaţionale a Familiei, sărbătorită în fiecare an, pe 15 mai în numele Consiliului raional Soroca și al meu personal vă adresez cele mai sincere felicitări şi urări de bine.
Ziua Familiei îndreaptă atenţia către celula de bază a societăţii — familia, accentuând rolul ei şi nevoia de integritate.
Familia este dragoste, respect reciproc, înţelegere şi respectarea dreptului fiecăruia la evoluţie, libertate, copilărie, educaţie sănătoasă, convieţuire şi suport.
Familia înseamnă mult mai mult decât un cuplu cu copii care împart un anumit spaţiu locativ şi un buget financiar. Crearea unui nou cămin înseamnă întemeierea unei noi generaţii.
Vă urez familii împlinite cu copii şi părinţi sănătoşi, realizări frumoase, pace şi linişte sufletească tuturor. Totodată, să nu uităm să manifestăm răspundere şi solidaritate în apărarea familiei, copiilor şi părinţilor noştri.
Cu considerație,
Veaceslav RUSNAC
Președinte al raionului Soroca