La 05 martie, orele 10.00 în fața Palatului de Cultură din mun.Soroca s-a desfășurat deschiderea oficială a expo-târgului cu genericul ”Un gând frumos pentru voi, stimate doamne”, organizat de Consiliul raional Soroca în parteneriat cu Filiala Soroca a Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova.
La eveniment au participat Președintele raionului Soroca, dl. Rusnac Veaceslav, vicepreședinții raionului, d-na Bordianu Alla, d-na Paunescu Svetlana, dl. Andonii Boris, Primarul municipiului Soroca, d-na Pilipețchi Lilia, directorul Filialei Soroca a Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova, d-na Catruc Lilia, reprezentantul mediului de afaceri director SRL ”Lefucom”, d-na Cetulean Stela, reprezentanți ai Administrației Publice Locale, consilieri raionali și municipali, directori ai instituțiilor și întreprinderilor din municipiu și raion, locuitori ai municipiului.
La fel la expoziția cu vânzare au participat și 43 de agenți economici din republică, care au prezentat vizitatorilor mărfuri industriale (îmbrăcăminte, încălțăminte, cearceafuri, plapome, mărfuri pentru copii, etc.), produse alimentare și cosmetice.
În cadrul evenimentului participanților le-au fost acordate Diplome din parte Consiliului Raional Soroca și Filialei Soroca a Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova.
Expo-târgul se va desfășura în data de 5, 6 și 7 martie, între orele 10.00 – 17.00.