La 04 martie, la orele 10.30 în sala de protocol a Consiliului raional Soroca, un grup de reprezentanți a mediului de afaceri din județele Vaslui și Bacău (România), au intreprins o vizită de informare în raionul Soroca.
La masa rotundă cu genericul ”Parteneriate durabile – în scopuri caritabile: Soroca-Vaslui”, organizat cu această ocazie au fost prezenți Preşedintele raionului Soroca, dl. Rusnac Veaceslav, vicepreședinții raionului d-na Alla Bordianu și d-na Svetlana Paunescu, șeful adjunct al Direcției Asistență Socială și Protecție a Familiei Soroca, d-na Aliona Perechiatco, directorul centrului de Îngrijire și Asistență pentru persoane vârstnice Azilul ”Acasă” com. Bădiceni, d-na Angela Brighidin, șefa Serviciului Proiecte Investiționale din cadrul Aparatului președintelui, d-na Tatiana Robu, economist al Serviciului Proiecte Investiționale, d-na Natalia Popovici și preotul Sorin Huluță-Saftiuc, paroh al bisericii ”Sfinții martiri Brâncoveni” din mun. Soroca.