Ziua Memorie (2 martie) ziua de comemorare a celor căzuți în conflictul armat din anul 1992 pentru apărarea integrității și independenței Republicii Moldova
Acum 28 de ani a fost scrisă una din cele mai tragice file din istoria contemporană a statului Republica Moldova, o filă marcată cu sângele a celor 286 combatanți decedați pe câmpul de luptă, dintre ei 10 fiind din raionul Soroca. La acest conflict militar au participat peste 26 000 de persoane, ceia ce face ca ecoul său să fie resimțit în fiecare familie, iar timpul trecut de atunci nu a reușit să cicatrizeze rănile rămase în memoria atât a combatanților cât și a familiilor lor, dar nici rănile provocate conștiinței noastre naționale.
În municipiul Soroca acţiunea a început cu un marş de comemorare ale victimelor căzute în conflictul armat din anul 1992 cu depunere de flori la Monumentul lui ”Ștefan cel Mare și Sfânt” din Piața Libertății.
La eveniment au fost prezenți angajații Consiliului raional, împreună cu președintele raionului dl. Rusnac Veaceslav, angajații Primăriei mun. Soroca, împreună cu primarul d-na Pilipețchi Lilia, preşedintele Uniunii Naţionale a Veteranilor de Război pentru Independenţă, dl. Cimbriciuc Alexandru, primarii localităților r-lui Soroca, serviciile desconcentrate, veterani de război, consilieri, elevi ai instituțiilor de învățământ, rude ale celor căzuţi pe câmpurile de luptă, etc.
Acţiunile au început cu discursul președintelui raionului, dl. Rusnac Veaceslav, după care s-a ținut un minut de reculegere.
Conducerea raionului, veterani şi rude ale participanţilor la război şi reprezentanţi ai societăţii civile, au depus flori la Monumentul căzuți în conflictual armati din anul 1992 pentru apărarea integrității și independenței Republicii Moldova de la Complexul Memorial situat pe strada Independenței.
La final, veteranii au participat la o masă de pomenire, organizată cu suportul Consiliului rational Soroca și Primăriei raionului Soroca.