La 27 februarie în sala de protocol a Consiliului raional Soroca, la orele 13.00 s-a desfășurat Masă rotundă cu genericul ”Stația de epurare a apelor reziduale din municipiul Soroca – oportunități și constângeri”, organizată de către Coaliția locală a societății civile ”Eco-Sor”, condusă de către d-na Valentina Jamba.
În cadrul întrunirii s-au discutat situația actuală privind gestionarea apelor rezituale generate din municipiul Soroca. Acțiuni, acorduri, programe initiate și/sau planificate de către autoritățile publice centrale și locale în vederea soluționării problemei lipsei unei stații de epurare în municipiu. Impactul de mediu al scurgirilor libere a apelor reziduale asupra fluviului Nistru.
La ședință au participat vicepreședinții raionului Soroca, d-na Svetlana Paunescu și dl. Boris Andonii, Primarul municipiului Soroca, d-na Lilia Pilipețchi, reprezentantul Miscării Ecologiste din Moldova, dl. Alecu Reniță, Șefa Inspecției pentru Protecția Mediului Soroca, d-na Valentina Rusu, reprezentanții S.A. ”Regia Apă-Canal Soroca”, ÎMSP ”Centrul de Sănătate Publică raional Soroca”, persoane interesate de mediatizarea subiectului în cauză și mass-media.