La 25 februarie în sala de ședințe a Consiliului raional Soroca, la orele 10.00 s-a desfășurat ședința Secretarilor Consiliilor locale din raionul Soroca, organizat de către șeful Oficiului teritorial Soroca al Cancelariei de Stat, reprezentant al Guvernului în teritoriu, d-na Larisa Celac.
La ședință au participat vicepreședintele raionului Soroca, dl. Boris Andoni, secretarul Consiliului raional Soroca, d-na Stela Zabrian, șeful Casei teritoriale de Asigurări Sociale, dl. Dumitru Zgardan și secretarii Consiliilor locale din raion.
În cadrul ședinței s-au discutat modificările legislației pentru Ocuparea Forței de Muncă; modificările în legislația de pensionare intrată în vigoare de la 01.01.2020; modificările în Registrul de Stat a Actelor Locale; modificările la organizarea și desfășurarea consultărilor publice; modificările la unele prevederi din Codul civil și modificările privitor la Gospodăriile țărănești.