La data de 30 ianuarie 2020, în Sala de Protocol a Consiliului raional Soroca, a fost semnat Acordul de Parteneriat între Comunitatea Religioasa Parohia cu Hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” reprezentată de către Preotul Paroh Nicolae Craveț şi Consiliul Raional Soroca, reprezentat de domnul Veaceslav Rusnac, Președinte al raionului Soroca.
Obiectul Acordului îl reprezintă colaborarea în vederea desfăşurării unor activităţi şi iniţiative comune cu scopul dezvoltării unui mediu prietenos pentru activități culturale în regiunea de dezvoltare Soroca, impulsionării activităţii investiţionale, creşterii gradului de competitivitate al instituțiilor culturale din raion, susținerea unor politici de promovarea a patrimoniului cultural și istoric, în procesul de apropiere de instituțiile UE.