În perioada 7-8 decembrie 2019, la invitația Muzeului Vasile Pârvan din Bârlad, județul Vaslui, o delegație a raionului Soroca în componența dnei Păunescu Svetlana vicepreședinte al Raional Soroca și dl Bulat Nicolae, directorul al Muzeului de Istorie și Etnografie din municipiul, au participat la simpozionul aniversar „Planetariul Bârlad - 10 ani de la inaugurare”. Planetariul a fost construit cu scopul dezvoltării potențialului turistic din regiunea de graniță România - Republica Moldova și intensificarea coperării economice și sociale transfrontaliere.
În cadrul vizitei delegația a participat la vernisajul expoziției temporare: “Noutăți din Astronomie și Universul invizibil” cât și vizionarea spectacolul aniversar de planetariu „Misterul materiei Întunecate”.