Start sărbătorilor de iarnă!
Atmosferă de sărbătoare a avut loc la Soroca în seara zilei de 1 decembrie, unde luminițele tradiționale au fost lansate oficial de către doamna primar, Lilia Pilipețchi, însoțită de deputata Aliona Pilipețchi și președintele raionului Soroca, domnul Veaceslav Rusnac. Invitat de onoare la evenimentul de sărbătoare a fost prim-ministrul Republicii Moldova, domnul Ion Chicu, care a urat tuturor: ”Sărbători fericite!” Seara a culminat cu un concert festiv unde zeci de soroceni au venit să admire bradul împodobit iar Piața Libertății și-a schimbat înfățișarea, odată cu aprinderea iluminatului festiv.