Astăzi, 31 august, în Republica Moldova, este marcată a 30-a aniversare a Sărbătorii Naționale, Limba Noastră. Ea s-a născut în vâltoarea mișcării de renaștere națională și este marcată, anual la această dată, cu manifestări de înalt patriotism, de regăsire a rădăcinilor, consemnată prin poezie, cântec și joc, prin repunerea în drepturi a vechilor tradiții populare.
Conducerea Raionului Soroca, reprezentanți ai Autorităților Publice Locale, cât și ai serviciilor desconcentrate în teritoriu, oameni de cultură, profesori și elevi, soroceni, au elogiat Limba Română, la bustul marilor scriitori, din parcul Mihai Eminescu, municipiul Soroca, urmând depuneri de flori.
Evenimentul s-a încheiat cu recitaluri de poezii și interpretări de cântece.