Momente organizatorice privind desfășurarea evenimentelor din 9 mai
Președintele raionului, Ghenadie Muntean a convocat astăzi, ședința cu referire la desfășurarea Zilei Victoriei și a comemorării eroilor căzuți pentru Independența Patriei și Zilei Europei, sărbătorite la data de 9 mai. La ședință au participat șefii serviciilor și secțiilor din cadrul Aparatului Președintelui, șefii subdiviziunilor subordonate Consiliului raional și serviciilor desconcentrate.
Au fost discutate mai multe detalii organizatorice, prioritar fiind stabilită ordinea depunerilor de flori care se va începe la ora 09.30 în Piața Libertății, la monumentul lui Ștefan cel Mare și continuat spre Complexul memorial consacrat eroilor căzuţi în luptele pentru apărarea integrităţii şi independenţei Republicii Moldova.
Urmează a fi aprobat planul scenariu al acestor evenimente și făcut public.