La 13 iunie 2018, în Sala Palatului de Cultură Soroca a avut loc lansarea Programului USAID ,,Comunitatea Mea”. La eveniment au participat Vicepreședintele Raionului Soroca Vladimir Nicuța, reprezentantul Oficiului Teritorial al Cancelariei de Stat, Ceban Vladimir, primarii, etc.
Scopul acestui program este de a consolida guvernarea locală să devină mai eficace, transparentă și rensponsabilă față de membrii comunității și să formeze capacitațile autorităților publice locale de a răspunde necesităților cetățenilor.
Obiectivele principale ale programului vizează patru componente interconectate: îmbunătățirea accesului cetățenilor la serviciile publice, implicarea societății civile în guvernarea locală, care va duce la transparentizarea activității APL.