Campania mobilă de informare electorală
,,Democraţia Contează”
La 26 aprilie, în sala Palatului de Cultură a avut loc campania mobilă de informare electorală cu genericul ,,Democraţia Contează”, desfăşurată de către Comisia Electorală Centrală (CEC) şi Centrul de Instruire Continuă în Domeniul Electoral (CICDE) .
Campania se desfăşoară în cadrul proiectului ,,Consolidarea democraţiei în Moldova prin alegeri incluzive şi transparente” implementat de PNUD Moldova.
La eveniment au participat reprezentantul Oficiului Cancelariei de Stat, autoritaţile locale de nivelul I şi II, consilieri, serviciile desconcentrate, reprezentanţi ai instituţiilor de învăţămînt, funcţionari electorali (potenţiali) etc.
Scopul instruirii constă în informarea a cît mai mulţi cetăţeni despre procesul electoral.
Principalel subiecte abordate de către reprezentanţii CEC şi CIDE au fost:
- noile modificări ale Codului Electoral;
- informaţii cu privire la noile proceduri electorale;
- importanţa participării la vot;
- rolul funcţionarilor electorali, liderilor locali şi a diasporei;
- etc.