Secţia Cultură şi Turism Soroca în colaborare cu Muzeul de Istorie şi Etnografie au organizat în data de 24 aprilie 2018 în Sala de la Colţ a Muzeului de Istorie şi Etnografie Soroca deschiderea Expoziţiei din fibre vegetale( nuiele de răchită) a Meşterilor Populari doamna Lidia Manea din satul Rubleniţa şi domnul Grigore Voloşciuc din oraşul Soroca. La deschidere au participat: vicepreşedintele raionului domnul Iurie Todirean, Şeful Secţiei Cultură şi Turism domnul Grigore Bucataru , meşteri populari, conducatori ai centrelor de meşteşuguri populare din raion ,elevi ai Colegiului de Arte "N. Botgos" specialişti ai Secţiei Cultură şi Turism. Cei prezenţi au putut admira o diversitate de obiecte împletite din lozie ale meşterilor
Discipolii doamnei Lidia Manea au prezentat un master-class la împletitul din lozie.