Vizita delegației Consiliului Raional Soroca în Judeţul Tulcea, România
Astăzi, 18 aprilie delegaţia Consiliului Raional Soroca, condusă de Președintele raionului Soroca, Ghenadie Muntean, sunt într-o vizită de lucru în Judeţul Tulcea, România. Din delegația moldovenească mai face parte șeful Secţiei Cultură și Turism Soroca, Grigore Bucătaru şi Tudor Moraru, șef al Direcției Raionale pentru Siguranța Alimentelor. Delegaţia a fost primită la Sala Dobrogea de către Președintele Consiliului Județean Tulcea, Horia Teodorescu. La întâlnire au mai participat prefectul Lucian Furdui, vicepreședintele Consiliului Județean Tulcea, Dumitru Mergeani, administratorul public al județului Vasile Strat, viceprimarul municipiului, Petre Marinescu și managerul Centrului Cultural „Jean Bart“, Ionuț Paul Ștefan.
Vizita delegației Consiliului Raional Soroca reprezintă o etapă a procesului de semnare a Înțelegerii de cooperare între raionul Soroca din Republica Moldova şi Judeţul Tulcea, România. Semnarea Înţelegerii a fost aprobată în cadrul şedinţei Consiliului raional Soroca, care a avut loc pe data de 30 martie 2018.