Idetificarea eventualelor beneficii în urma dezvoltării turismului rural
Astăzi, 10 aprilie în sala de protocal a Consiliului raional Soroca a avut loc seminarul de instruire cu tema: ,,Eficienţa politicii locale în dezvoltarea turismului rural”, la care au fost abordate următoarele subiecte:
- Politici de dezvoltare a turismului rural la nivel local în Republica Moldova şi Ucraina;
- Eventualele beneficii în urma dezvoltării turismului rural;
- Modele de succes în dezvoltarea turismului rural la nivel naţional şi internaţional;
- Parteneriat public-privat în domeniul turismului;
- Posibilităţile administraţiei publice locale în elaborarea unui plan de măsuri în cadrul programului de dezvoltare a turismului rural;
- Schimb de experienţă în domeniul dat.
Seminarul de instruire este o activitate din cadrul proiectului “Turismul rural – un pas sigur spre stimularea cooperării transfrontaliere între raioanele Soroca (Republica Moldova) și Iampol (Ucraina, Regiunea Vinița)”, cofinanţat de Uniunea Europeană prin intremediul Programului de Cooperare Teritorială din cadrul Parteneriatului Estic, Programul de Cooperare Transfrontalieră Moldova-Ucraina.
La seminar au participat reprezentanţi ai autorităţilor publice locale de nivelul I şi II, cît şi prestatorii serviciilor de turism din raionul Soroca (Republica Moldova) şi Iampol (Ucraina).