La 22 decembrie 2022, cete de colindători au pășit pragul Consiliului raional Soroca, pentru a cânta colinde de Crăciun și a transmite angajaților din cadrul Aparatului Președintelui raionului emoțiile sărbătorilor de iarnă.
Aceștia au fost picii da la Instituția de Educație Timpurie nr. 15 din municipiul Soroca, elevii Instituției Publice Liceul Teoretic ”Petru Rareș” mun. Soroca, Centrului de zi ”Acasă” pe lângă Biblioteca Municipală, Centrului de plasament temporar pentru copiii separați de părinți Soroca și colectivul pedagogic al Instituției Publice Liceul Teoretic ”Ion Creangă” mun. Soroca.
Prin cântece și colinzi, tinerii au creat atmosferă de sărbătoare și au adus urări de bine, sănătate și fericire.