În data de 01 iulie 2022, orele 13.30 în sala mică a Palatului de Cultură Soroca, s-a desfășurat ședința Comisiei de acreditare a Instituției medico-sanitare publice Spitalul raional Soroca ”A. Prisacari”.
La ședință a participat Președintele raionului Soroca dl Veaceslav Rusnac, reprezentanții Consiliului Naţional de Evaluare şi Acreditare în Sănătate, directorul IMSP Spitalul raional Soroca ”A. Prisacari” dna Angela Rusnac, șefii de secții și specialiști ai instituției.
În urma unei evaluări ample, care a avut loc în luna iunie 2022, Consiliul Național de Evaluare și Acreditare în Sănătate, a apreciat calitatea serviciilor prestate în instituție, eliberându-i un nou certificat de acreditare.
Acreditarea reprezintă un act obligatoriu pentru orice instituție medicală, indispensabilă pentru contractarea serviciilor medicale cu Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM).