În data de 6 mai 2022, ora 12.00, Președintele raionului Soroca, dl Veaceslav Rusnac, însoțit de vicepreședinta raionului Soroca dna Alla Bordianu și managerul de proiect (director executiv al Asociației Obștești ”SOARTA”) dna Asea Railean, au participat la conferința de lansare a proiectului ”Drumuri bune și accesibile în comuna Comarna, județul Iași (România) și comuna Vasilcău, raionul Soroca (Republica Moldova)”, 1HARD/3.1/3, proiect finanțat prin Programul Operațional Comun România-Republica Moldova, care s-a desfășurat la Primăria comunei Comarna, județul Iași (România).
La eveniment au mai participat Primarul comunei Comarna, județul Iași (România) dl. Constantin Grădinaru, Președintele Consiliului Județean Iași (România) dl. Costel Alexe și dl. Claudiu Berbecaru, responsabil proiecte și achiziții publice