La data de 27 aprilie 2022, ora 10.00 pe Piața Libertății a municipiului Soroca, de către Secția Cultură și Turism Soroca s-a desfășurat Flash mob consacrat Zilei Drapelului Republicii Moldova
Cu prilejul Zilei Drapelului, Președintele raionului Soroca dl Veaceslav Rusnac a adresat concetățenilor sincere felicitări și urări de bine, sănătate și bunăstare, dorindu-le tuturor putere de muncă pentru prosperitatea și progresul Republicii Moldova, sub flamura sfântă a Drapelului de Stat.
În cadrul evenimentului au participat ansamblul de fete a Colegiului ”M. Eminescu” (conducător Nadejda Gorpin), Centrul de Creație a Copiilor și Adolescenților ”Speranța” (director Olga Fornea) și clubul de dans ”Prestige” (coreografi Oxana Vrancean și Mihai Țapu).