La data de 30 septembrie 2021, Președintele raionului Soroca dl Rusnac Veaceslav, împreună cu primarul comunei Vărăncău dl Petru Boțoc, au participat la semnarea Contractului de Cooperare privind implimentarea sistemului integrat de alimentare cu apă și sanitație în satul Vărăncău r-ul Soroca, care a avut loc în sediul Societății pe Acțiuni ”Servicii comunale Florești” din or. Florești.
La eveniment au participat Societatea pe Acțiuni ”Servicii comunale Florești”, reprezentată de către directorul societății dl Eugeniu Barbălat, Consiliul Raional Florești, reprezentat de către președintele raionului dl Ștefan Paniș și Fundația Centrul Moldo-Elvețian pentru Cooperare SKAT, ca implementator a proiectului de Apă și sanitație în satele din Moldova (ApaSan+), reprezentată de coordonatorul proiectului dl Iulian Isac.
Proiectul de apă și sanitație în satele din Moldova, (ApaSan+), implimentat în Republica Moldova de Fundația SKAT, este finanțat de către Agenția Austriacă pentru dezvoltare (ADA) cu fondurile Cooperării Austrice pentru Dezvoltare.