Astăzi, 13 mai 2021 municipiul Soroca a fost vizitat de către ministrul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului, dl Ion Perju și reprezentanții Companiei franceze „Seureca”, care vor efectua Studiul de fezabilitate pentru construcția stației de epurare.
În cadrul ședinței de lansare a elaborării acestui studiu Președintele raionului Soroca, dl Veaceslav Rusnac, a menționat că problema stației de epurare în municipiul Soroca este cea mai importantă și care necesită soluționare în regim de urgență. Președintele a dat asigurări că Consiliul raional va susține implementarea proiectului de construcție a stației de epurare și a mulțumit ministrului și oaspeților pentru implicarea în rezolvarea celei mai stringemte probleme nu doar pentru Soroca dar pentru întreaga țară.
Studiul de fezabilitate va începe la finele lunii mai și va dura până în luna august.