Astăzi, 9 MAI, reamintind o filă tristă a istoriei - Ziua Victoriei şi comemorării eroilor căzuţi pentru Independenţa Patriei, a fost adus un omagiu veteranilor și văduvelor marelui război, și au fost comemorați cei care cu prețul propriei vieți au luptat pentru Independența Patriei, fiind depuse flori și efectuate salve, dar și un program artistic dedicat Zilei Victoriei.
La eveniment au participat dnul Veaceslav RUSNAC, Președinte al raionului Soroca, dna Alla PILIPEȚCHI, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, dnul Vladimir CEBAN, reprezentantul Guvernului în teritoriu, dna Lilia PILIPEȚCHI, primar al municipiului, reprezentanții serviciilor desconcentrate din teritoriu, veterani, dar și copiii, nepoţii şi strănepoţii participanţilor la cel de-al doilea război mondial în componenţa armatei sovietice.