Anual, la data de 27 ianuarie este marcată Ziua Internațională de Comemorare a victimelor Holocaustului.
Astăzi mai mult ca niciodată, avem datoria de a nu uita să aducem omagiu celor 6 milioane de oameni care au fost exterminați în ghetouri și lagăre de concentrare de către un regim bazat pe ură interetnică.
Cultivarea memoriei Holocaustului, ca alegere conștientă de a nu da uitării aceste orori, este o datorie față de victime și o obligație față de generațiile viitoare.
Exprimăm solidaritatea față de supraviețuitorii evenimentelor tragice din trecutul îndepărtat, având certitudinea că aceste evenimente nu vor mai avea loc vreodată.
Nu putem schimba istoria, însă societățile noastre trebuie să poarte responsabilitatea pentru viitorul pașnic al urmașilor noștri.