În data de 3 octombrie 2023, în în sala de Protocol a Consiliului raional Soroca a fost încheiat Acordul de cooperare pentru implementarea proiectului „𝐂𝐨𝐧𝐬𝐭𝐫𝐮𝐜𝐭𝐢𝐚/𝐫𝐞𝐜𝐨𝐧𝐬𝐭𝐫𝐮𝐜𝐭𝐢𝐚 𝐠𝐫𝐮𝐩𝐮𝐫𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐬𝐚𝐧𝐢𝐭𝐚𝐫𝐞 𝐬𝐢 𝐢𝐧𝐟𝐫𝐚𝐬𝐭𝐫𝐮𝐜𝐭𝐮𝐫𝐢𝐢 𝐝𝐞 𝐚𝐥𝐢𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐞 𝐜𝐮 𝐚𝐩𝐚̆𝐬𝐢 𝐬𝐚𝐧𝐢𝐭𝐚𝐭𝐢𝐞 𝐢n 𝐢𝐧𝐬𝐭𝐢𝐭𝐮𝐭̦𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐜𝐞”, aprobat prin decizia Consiliului raional Soroca nr. 8/13 din 27 septembrie 2023.
Documentul, semnat de Președintele raionului Soroca dl Veaceslav Rusnac Consiliul raional Soroca, dl Vadim Ciubotaru, inginer WASH Oficiul Național de Dezvoltare Regională și Locală și reprezentanții instituțiilor beneficiare – Instituția Publică Gimnaziul Dărcăuți, Instituția Publică Gimnaziul Rudi, Instituția Publică Gimnaziul Cerlina, Instituția Medico-Sanitară Publică Centrul de Sănătate Cosăuți, Instituția Publică Gimnaziul Bulboci, Oficiul medicilor de Familie Volovița, Instituția Publică Gimnaziul Pîrlița, Oficiul Medicilor de Familie Rublenița, Instituția Publică Gimnaziul Racovăț, precum și primarii celor nouă localități, prevede stabilirea unui parteneriat durabil și eficient pentru asigurarea dotărilor WASH (alimentare cu apă, sanitație și igienă) în instituțiile de învățământ din raionul Soroca.
Proiectul „Construcția/reconstrucția grupurilor sanitare și infrastructurii de alimentare cu apă și sanitație în instituțiile publice” este implementat în 30 de școli și 17 centre medicale din raioanele #Rîșcani, #Soroca, #Cahul, #Basarabeasca, #Briceni, #Ocnița și Unitatea Teritorial-Administrativă Găgăuzia. Instituțiile au fost selectate de Ministerul Educației și Cercetării al Republicii și Ministerul Sănătății al Republicii Moldova.
Activitățile sunt parte a subcomponentei 1.2. a proiectului #SAASM și vor include elaborarea documentației de proiect, conectarea instituțiilor la surse de apă, racordarea la sistemele de canalizare și construcția/reparația blocurilor sanitare interioare.
Astfel, ase instituții de învățământ, un Centru de Sănătate și două Oficii a Medicilor de Familie din raionul Soroca vor avea grupuri sanitare și infrastructură de alimentare cu apă și sanitație, realizate în cadrul proiectului Securitatea aprovizionării cu apă și sanitație în Moldova.