În data de 11 mai 2023, orele 14.00 în sala de Protocol a Consiliului raional Soroca Președintele raionului Soroca dl Veaceslav Rusnac, a avut o întâlnire de lucru cu cu reprezentații Proiectului moldo-elvețian MENSANA – ”Suport pentru reforma serviciilor de sănătate mintală în Moldova” dna Ilaria Mosca și dl Heine Van Wieren.
Proiectul dat facilitează implementarea reformei serviciilor de sănătate mintală în Moldova pentru ca persoanele cu probleme de sănătate mintală să beneficieze de servicii conform necesităților și să-și atingă obiectivele de recuperare.
Scopul vizitei a fost de a evalua serviciile Centrului comunitar de sănătate mintală amplasat în incinta Centrului de Sănătate Soroca, include cabinete de psihiatrie și psihologie, precum și un salon de terapie ocupațională, asemenea centrelor comunitare de sănătate mintală din Olanda în baza reformei a asistenței de sănătate mintală MENSANA, fiind implimentat de către implementat de Institutul de Sănătate Mintală și Adicții TRIMBOS din Olanda, cu sprijinul financiar al Agenției Elvețiene pentru Dezvoltare și Cooperare în perioada 2014 și până în prezent.
Pentru implementarea proiectului, până în anul 2026, Guvernul Elveției va oferi asistență nerambursabilă în valoare de 5,69 de milioane de franci elvețieni în urma aprobaării semnării Memorandumului de înţelegere cu privire la cea de-a treia fază a Proiectului ,,Suport pentru reforma serviciilor de sănătate mintală în Moldova (MENSANA)”
Acest proiect a făcut schimbări în asistența psihiatrică având ca scop primordial necesitățile beneficiarilor (pacienților) prin ameliorarea condițiilor de viață și de sănătate la nivel de comunitate. Obiectivul oaspeților principal este de a găsi soluții pentru a continua oferirea de servicii și durabilitate continuă a reformei în sănătate mintală pe teritoriul Republicii Moldova după finalizarea proiectului.
În alocuțiunea sa, Președintele raionului Soroca dl Veaceslav Rusnac a salutat reprezentații și mulțumindu-le pentru suportul acordat a adus asigurări, că Consiliul Raional Soroca va sprijini și în continuare Centrului comunitar de sănătate mintală.
În prezent, 40 de Centre Comunitare de Sănătate Mintală își desfășoară activitatea în raioanele și municipiile din țară, oferind asistență medicală și reabilitare psihosocială, sprijin și mediere în relațiile cu familia și comunitatea.