În data de 18 aprilie 2023, cu începere de la orele 11.00 în Palatul de Cultură din municipiul Soroca, de către Secția Cultură și Turism a Consiliului raional Soroca în parteneriat cu Vicariatul de Soroca s-a desfășurat Festivalul–concurs zonal de Muzică Sacră „Cu noi este Dumnezeu”, care în acest an este la ediţia a XXVI-a și se desfășoară tradițional, în a treia zi de Paște.
Evenimentul a fost deschis cu mesaj de felicitare de către Președintele raionului Soroca dl Veaceslav Rusnac și Preasfințitul Ioan, Episcop al Sorocii, Vicar al Mitropoliei Moldovei.
În cadrul festivalului au participat 16 colective artistice – coruri de copii, ansambluri vocale, coruri bisericești și coruri mixte din raioanele Soroca, Drochia, Glodeni, Șoldănești și Criuleni, ansamblul vocal ”Divinitate” a Palatului de Cultură Soroca (conducător artistic Ion Rotari) și corul de preoți a raionului Soroca (dirijor – diacov Mihail Rotari).
Premiul mare a fost oferit Corului "Balada" din satul Măgdăcești, raionul Criuleni.
Locurile pe compartimente:
1. Coruri de copii:
Corul "Belcanto" din orașul Soroca - locul I;
2. Coruri bisericești:
Corul de preoți al Vicariatului de Soroca - locul I;
Ansambluri vocale:
3.Ansamblul vocal din satul Șolcani - locul I;
Coruri mixte:
Corul "Crai Nou" din orașul Drochia - locul I.
Ceilalți participanți au obținut locurile II, III și mențiune.
Scenariul și regia activității a fost scris de Maria Ursachi, eleva catedrei „Regie” de la Colegiul de Arte „Nicolae Botgros” din Soroca.
La fel în cadrul festivalului a fost expusă o expoziție de copturi Pascale, icoane și ouă încondeiate.