Anual, în a treia zi de sâmbătă a lunii mai, marcăm Ziua Sportivului și a Mișcării Olimpice.
Ziua sportivului şi a mişcării olimpice este un prilej în plus de a accentua importanţa sportului în viaţa socială, rolul său în educaţie, promovarea sănătăţii, protejarea mediului înconjurător, educaţia tinerei generaţii în spiritul valorilor sportive care definesc calităţile unui cetăţean responsabil.
Îmi exprim gratitudinea față de veteranii sportului din raionul Soroca, față de cronicarii sportivi și sponsorii care, prin contribuții financiare, susțin dezvoltarea acestui domeniu.
Doresc să menţionez şi să felicit sportivii care ne-au reprezentat la cele mai prestigioase competiții sportive europene și mondiale.
Cu această frumoasă ocazie, în numele Consiliului raional Soroca și al meu personal adresez sincere felicitări tuturor sportivilor, antrenorilor acestora, care prin lucrul său de zi cu zi, promovează cu mult devotament şi dedicaţie valorile sportive a raionului. Sportul are puterea de a aduna, de a schimba și de a încuraja, de aceea vă îndemn să faceți sport, iar valorile Mișcării Olimpice, precum excelența, respectul, prietenia şi diversitatea să vă însoţească mereu.
Vă doresc tuturor sănătate, perseverentă, curaj şi cât mai multe victorii!
Cu respect,
Veaceslav RUSNAC
Preşedinte al raionului Soroca