Astăzi, data de 01.02.2021, cu prilejul Zilei autonomiei locale și a lucrătorului din administrația publică locală, dl Veaceslav Rusnac, Președinte al raionului Soroca, vicepreședinții raionului Soroca și angajații Consiliului raional au adus un mesaj de felicitare tuturor primarilor din localitățile raionului Soroca, înmânându-le cu această ocazie diplome, pentru activitate prodigioasă, profesionalism, contribuție substanțială la dezvoltarea social-economică a unității administrativ-teritorială.
Totodată, în discursul său, dl Veaceslav Rusnac, a mulțumit aleșilor locali pentru munca cu dedicație care o depun în folosul cetățenilor, pentru numeroasele momente dificile depășite, pentru responsabilitate, înțelepciune, răbdare, inițiativă și sacrificiile în interesul comunității, menționând că acest eveniment nu reprezintă o simplă oficiere a unei zile profesionale, ci constituie o recunoaștere a eforturilor pe care toți le depun zi de zi, pentru dezvoltarea localităților și pentru binele cetățenilor.
În final, dl Președinte a confirmat cu certitudine că este dispus, în continuare pentru conlucrare, pentru prosperarea comunităților locale, urându-le sănătate, optimism, inspirație pentru noi proiecte și realizări ambițioase.
La rândul său, dl Serghei Cetulean, Președintele Asociației Primarilor din raionul Soroca, a înmânat dlui președinte Diplomă de Excelență profesională pentru spirit competitiv și creator în realizarea obiectivelor APL de nivelul II, atitudine grijulie față de oameni și conlucrare excelentă cu APL de nivelul I, precum și o Scrisoare de mulțumire angajaților din cadrul Aparatului Președintelui și subdiviziunilor Consiliului raional Soroca.