Căutare în site

Premiați cei mai buni sportivi, echipe și antrenori
ai anului 2018 din raionul Soroca
Cei mai buni sportivi, echipe și antrenori ai anului 2018 din raionul Soroca, care au participat la competiţiile republicane și internaţionale au fost apreciați de către Comisia raională de evaluare a sportivilor din raionul Soroca. 
Cu acest prilej, astăzi,15 martie 2019 în sala de protocol a Consiliului raional Soroca a avut loc Festivitatea de premiere, fiind prezenți dl Ghenadie Muntean, Președintele raionului, dl Nicuța Vladimir și dl Iurie Todirean, Vicepreședinții raionului Soroca, dl Jitniuc Andrei, specialist principal, Serviciul Tineret și Sport, alți oficiali, antrenori, sportivi, etc.
În debutul ceremoniei de premiere Președintele raionului a adresat felicitări tuturor sportivilor și antrenorilor pentru succesele înregistrate pe parcursul anului 2018, urându-le mult succes și noi victorii în continuare.
Pentru performanţele deosebite obţinute pe parcursul anului 2018 la competiţiile republicane şi internaţionale, au fost apreciaţi cu Diplome şi premii băneşti:
ANTRENORII:
1. Gresev Oleg – antrenor a CS ”HERACLES” Soroca;
2. Canțîr Dumitru – antrenor de fotbal, AFR-ȘSR Soroca;
3. Nesterenco Constantin – antrenor de lupte universale, Colegiul Tehnic Agricol Soroca;
4. Costin Iurie – antrenor de atletism, Școala Sportivă Raională Soroca;
5. Istrati Oleg – antrenor de rugby, Școala Sportivă Raională Soroca;
6. Spinei Victor – antrenor de lupte universale, Școala Sportivă Raională Soroca;
7. Oțel Serghei – antrenor de box, Școala Sportivă Raională Soroca.
SPORTIVII:
1. Bravarenco Cristi – locul III, campionatul Republicii Moldova la sambo;
2. Mihalcean Alexandru – locul III, campionatul Republicii Moldova la lupte libere;
3. Straistar Pavel – locul I, campionatul Republicii Moldova la Triatlon Forța;
4. Apetrea Ion – locul I, campionatul Republicii Moldova la lupta ”VOIEVOD”;
5. Sochirca Diana – locul III, campionatul Republicii Moldova la joc de dame;
6. Caldarari Marta – locul II, campionatul Republicii Moldova la lupte feminine;
7. Toderean Valeriu – locul II, campionatul Republicii Moldova la lupte greco-romane;
8. Alexandrov Andreea – locul I, campionatul Republicii Moldova la K-1;
9. Popa Marinela – locul II, campionatul Republicii Moldova la lupte feminine.
 
ECHIPELE SPORTIVE:
1. CSR ”SERGUS” Soroca –locul II la Cupa Republicii Moldova la rugby de plajă U-18;
2. Selecționata Școlii Sportive Raionale Soroca – locul II la Cupa Republicii Moldova la rugby de plajă U-14;
3. Selecționata Școlii Sportive din mun. Soroca – locul II la campionatul  Republicii Moldova la baschet U-14.
CEI MAI BUNI AI ANULUI 2018 AU DEVENIT:
ECHIPELE SPORTIVE:
1. CF ”SOROCA”–locul II, campionatul Republicii Moldova la fotbal, divizia B-NORD;
2. Selecționata IP gimnaziul Racovăț – locul I, Turneul Republican la mini-fotbal pentru băieți cu a.n. 2005-2006 ”GUGUȚĂ” ediția a XI-a;
3. Selecționata AFR-ȘSR Soroca – locul II, campionatul Republicii Moldova la fotbal feminin, Liga Regională NORD.
ANTRENORII:
1. Lohov Vitalie – antrenor de lupte, Școala Sportivă din mun. Soroca;
2. Vlas Petru – antrenor de lupte, Școala Sportivă Raională Soroca;
3. Dragan Ștefan – antrenor de lupte, Școala Sportivă Raională Soroca;
4. Petrișin Mihail  – antrenor de lupte, Școala Sportivă din mun. Soroca.
SPORTIVII:
1. Fedco Ihtiandr – locul II la campionatul Mondial la sambo;
2. Solovei Alexandr – locul V, campionatul Europei la lupte greco-romane;
3. Popescu Dumitru – locul I, campionatul Republicii Moldova la K-1;
4. Pîrțachi Daniel – locul I, campionatul Republicii Moldova la lupte libere; 
5. Mihalcean Eugeniu – locul I, campionatul Republicii Moldova la lupte libere;
6. Gheorghieș Gheorghe – locul I, campionatul Republicii Moldova la sambo;
7. Pirojanschii Mariana–locul I, campionatul Republicii Moldova la lupte feminine;
8. Gîncu Artiom –locul II, campionatul Republicii Moldova la lupte greco-romane;
9. Ceban Alexandru – locul I, campionatul Republicii Moldova la Triatlon Forța;
10. Madonici Nicolae – locul III, campionatul Republicii Moldova la atletism;
11. Ojog Gabrial – locul II, campionatul Republicii Moldova la lupte libere;
12. Condrea Daniel – locul I, campionatul Republicii Moldova la lupta ”VOIEVOD”.
Pentru muncă prodigioasă și aportul adus la promovarea și dezvoltarea sportului în raion, cu Diploma de onoare a Președintelui raionului Soroca au fost desemnați:
Vsevolod Gîtlan, director al Școlii Sportive Raionale Soroca;
Șusterman Ion, director adjunct al Școlii Sportive Raionale Soroca;
Tîmco Serghei, director al Școlii Sportive din mun. Soroca.