Întâlnire oficială cu delegația română la Soroca
Consiliul General al Federației Sindicale a Educației și Științei a organizat pentru liderii sindicali timp de 2 zile, pe 18 și 19 octombrie, un curs privind metodele educației non-formale eficiente în educația sindicală cu participarea celor mai renumiți sindicali din cadrul Confederației Sindicatelor Democratice din România și a Sindicatului din Învățământ din județul Neamț, România, Niculina Niță și Ioan Leon Naroși. Acest eveniment reprezintă un dialog dintre sindicaliștii din Republica Moldova și cei din România, în cadrul căruia colegii de peste Prut au dorit să cunoască problemele omologilor moldoveni, să prezinte propriile lor viziuni în ce privește perspectiva mișcării sindicale.
În acest context a fost organizată o vizită a delegației române în municipiul Soroca, unde a avut loc o întâlnire oficială a delegației române, condusă de Iacob Baciu, președintele Confederației Sindicatelor Democratice din România, președintele Consiliul Economic și Social din România, președintele Asociației Internaționale a Consiliilor Economice și Sociale, cu conducerea raionului Soroca, Domnul Ghenadie Muntean, președinte al Raionului Soroca, Domnul Vladimir Nicuța, vicepreședinte al Raionului Soroca.