Ședința de constituire a Comitetului de Bazin Naslavcea-Vasilcău
La 16 octombrie curent, în sala de protocol a Consiliului Raional Soroca a avut loc ședința de constituire a Comitetului de Bazin Naslavcea-Vasilcău, inițiată de către Agenția ,,Apele Moldovei”, reprezentată de către Mariana Codreanu.
La ședință au participat Președintele raionului Soroca, dl Ghenadie Muntean, primarii din localitățile Rudi, Tătărăuca-Veche, Cosăuți, Cremenciug, Oclanda, Egoreni, Ocolina, Rublenița, Vasilcău, Zastînca, cât și primăria municipiului Soroca, precum și reprezentanți ai Inspectoratelor pentru Protecția Mediului Soroca și Ocnița, ș.a.
Au fost abordate mai multe subiecte precum situația actuală în bazinul Naslavcea-Vasilcău; epurarea apelor uzate în mun. Soroca; procedura de creare a Comitetului de Bazin Naslavcea-Vasilcău; prezentarea Planului de Gestionare al Districtului Bazinului Hidrografic Nistru, etc.
În cadrul ședinței au fost propuși și votați membrii Comitetului de Bazin Naslavcea-Vasilcău. Scopul Comitetului este de a facilita o colaborare eficientă între autoritățile publice locale, instituțiile abilitate de protecția și gestionarea resurselor de apă, instituțiile abilitate de protecția sănătății publice, utilizatorii de apă, organizațiile societății civile și alte părți interesate în vederea asigurării unui management integral al resurselor de apă în sub-bazinul hidrografic Naslavcea-Vasilcău.