Evenimentul de inaugurare a Holului Paltului de Cultură Soroca
La 12 septembrie 2018 în incinta Palatului de Cultură Soroca, cei prezenți la conferința raională a pedagogilor, au avut ocazia de a se bucura și de deschiderea holului Palatului de Cultură, după lucrările de reparație și renovare.
Cu acest prilej elevii din instituțiile de învățământ din raion au defilat și prezentat modele de uniforme școlare pe scena din holul renovat.
În acest context, președintele raionului Soroca, Ghenadie Muntean, a specificat în cadrul evenimentului despre finisarea lucrărilor și faptul că holul și-a schimbat totalmente aspectul, acesta devenind acum mult mai luminos și spațios, menționând totodată că lucrările de reparație vor continua și în alte încăperi ale Palatului de Cultură Soroca.