NISTRULE CU APĂ LINĂ
Așa este intitulat Festivalul-concurs național al interpreților fluierari și al formațiilor de fluieraș,ediția a IX-a, care s-a desfășurat în satul Corjova, r-nul Criuleni pe data de 15 iulie 2018. La acest festival au participat colective, cît și interpreți individuali de fluierari din 13 raioane ale R. Moldova. Totodată având ca oaspeți în recital și colective din România.
Din partea raionului Soroca , în concurs la secțiunea formații de fluierari, au participat și ansamblul ,, Fluierarii” , de la Școala de Arte ,,E. Coca”, Soroca. Care prin măiestria sa de interpretare au și luat Trofeul festivalului. Cât și la secțiunea interpreți individuali, Vladimir Zagaevski, conducătorul formației a luat premiul II.