Astăzi în Sala de şedinţe a Consiliului raional Soroca a avut loc şedinţa de lucru privind examinarea stării de lucruri în care se află morga raională din municipiul Soroca. La şedinţă au participat: vicepreşedintele raionului Iurii Todirean, şefa Spitalului raional Soroca, Angela Rusnac, şefi de secţii din acelaşi spital , medicul legist al raionului Nicolai Russu, reprezentanţii Centrului de Sănătate Publică, preşedinţi de fracţiuni politice, cetăţeni ai raionului şi nu în ultimul rînd reprezentanţii mass – media.
Problema abordată de către Angela Rusnac, şefa Spitalului raional Soroca şi Nicolai Rusu medicul legist al raionului privind necorespunderea morgii actuale la nici un parametru normativ necesită rezolvarea urgentă.
Scopul întrunirii de astăzi este soluţionarea mai rapidă a problemei existente nu de un an.
Aşteptăm ideile Dumneavoastră pentru identificarea unei noi încăperi pentru amplasarea morgii raionale.