Căutare în site

Festivalul Mărțișor 2019



S-A ÎNCHEIAT CEA DE A 53 A EDIȚIE A FESTIVALULUI MĂRȚIȘOR 2019

Mai Mult

Înfrățirea raionului Soroca cu județul Bacău

Evenimentul a avut loc în Sala de Protocol a Consiliului Raional Soroca.

 Pedagogul anului




Finala Concursului
,,Pedagogul Anului"
Mai Mult

Ședința Consiliului Raional Soroca


LA data de 11.04.2019 a avut loc Ședința Consiliului Raional Soroca
Mai mult
 Decernarea învingătorilor „Cel mai bun antreprenor al anului 2017” la Soroca
  La data de 29 mai 2018 în municipiul Soroca a avut loc Decernarea învingătorilor „Antreprenorul Anului 2017” . În discursul său Preşedintele raionului dl Ghenadie Muntean a menţionat, că evenimentul  Antreprenorul anului  începînd cu anul 2005  se organizează pentru a  reda încrederea în deciziile luate de către antreprenori  în ceea ce privește afacerea  lor,  să  demonstreze că întotdeauna există o soluție, indiferent de problemele cu care se confruntă. 
Misiunea de antreprenor presupune ca antreprenorul să accepte și să fie împăcat cu gîndul schimbărilor rapide. 
Un lider este cel care cunoaște calea, o urmează și o indică și celorlalți. Cand se ia asemenea cale, prețul succesului presupune muncă, pasiune pentru ceea ce se face și determinare. 
 Conform  procesului verbal nr.1 din 21 mai 2018 al comisiei raionale pentru organizarea concursului raional ,, Cel mai bun antreprenor al anului 2017”  au fost decernate   următoarele nominaţii după cum urmează:
Cel mai bun antreprenor în sfera de producere  - întreprinderi mari:
Oxana Petrovici , SA ,, Alfa-Nistru”
 Cel mai bun antreprenor din sectorul agrar – întreprinderi mari:
Victor Guţu  SRL ,, AMG-Kernel”   
Cel mai bun antreprenor în sfera de producere a hainelor:
Sergiu Dragan , SRL ,,Ermo-Grup”.
Cel mai bun antreprenor în sfera de producere –întreprinderi mijlocii:
Locul I - Alla Pilipeţcaia – SRL ,,Debut Sor” 
Locul II –  Ala  Lisnic, SRL ,, Testor”    .
Locul III – Anatolie Caldare,   SA ,,Hidroinpex”   
Locul III –  Andrei Mirza,  SRL ,,Bevera Nord”   
Cel mai bun antreprenor în sfera de producere –întreprinderi mici:
Locul I – Aliona Chistol, SRL ,,Al-Irina”   
 Locul II – Efim Agahci, SRL „Armir„  
Cel mai bun antreprenor în sfera de producere –întreprinderi micro:
Locul I –  Stela Cetulean,  SRL ,, Lefrucom”  
 Locul II – Ana Savca , SRL ,, Rolkebab”   
Cel mai bun antreprenor din sectorul agrar – întreprinderi mijlocii:
Locul I – Alexei Florea,  SRL ,, Prietenia - Agro”  
locul II –  Pavel Cebotari , SRL ,, Oclanda - Agro”   
Locul III- Valentina Marciuc, GŢ ,, Marciuc Valentina”,.
Cel mai bun antreprenor din sectorul agrar – întreprinderi mici:
Locul I –  Angela  Muntean   SRL ,, Tehrubsor”   
Locul II – Vasile Sochirca, SRL ,,Visagromag”   
Cel mai bun antreprenor din sectorul agrar –microîntreprinderi:
Mihai Eftodii, GŢ ,,Mihai Eftodii”  
Cel mai bun antreprenor din sfera construcţiilor:
Victor Svetenco, SRL ,, Polimer”    
Cel mai bun antreprenor în sfera prestări servicii hoteliere:
 Mihai Sochirca , SRL ,, Sergiu”   
Cel mai bun antreprenor în sfera prestări servicii turism:
Valentina Cazac,  SRL ,, Valentina-Tur”
Cel mai bun antreprenor sfera servicii transport:
Valeriu Guţan – SRL ,, Auto Invest Grup”
Cel mai bun antreprenor în sfera publicaţii periodice:
Natalia Vrancean, SRL ,,Ziarul Nostru”   
Cel mai bun antreprenor în sfera alimentaţie publică:
Sfera servicii alimentaţie publică întreprinderi mici:
Locul I – Boris Tomac, SRL ,,Tomac-Inpex” restaurantul ,, Primăvara”
Locul II – Inga Spoială, SRL ,,Odilin” restaurantul ,, Soroca”
Sfera servicii alimentaţie publică întreprinderi micro:
Locul 1 – Alexandru Volcovinschi SRL ,, Ghineia” restaurantul ,,Briz”
Locul II – Maria Grigoraş SRL ,, Grivad-M” cafeneua ,, Nistru”
Locul III – Elena Staviţa  ÎI ,, Staviţa Elena”
Locul III – Lilia Luca SRL ,, Vilian –Lux” restaurantul ,,Golden-River”
Cel mai bun antreprenor în sfera comerţului – întreprinderi mijlocii:
Constantin Andriuţa   Cooperativa de Producere ,,CVA-Virocagro”
Cel mai bun antreprenor în sfera comerţului – întreprinderi mici:
Locul I – Oleg Horevschii, SRL ,,Foreitor”
Locul II – Valentina  Muntean  SRL ,, Arol”
Locul III  – Valeriu  Achinca  SRL ,, Marconi” 
Cel mai bun antreprenor în sfera comerţului – microîntreprinderi:
Oxana Tregub   ÎI ,,O.Tregub”
Cel mai bun antreprenor exportator:
Oleg Alexandrov – SRL ,, Mialex  
Cel mai bun antreprenor – femee:
Ludmila Catlabuga – SRL ,, Vita-Bio-Farm”  
Cel mai bun antreprenor implementator al modelului economic verde:
Constantin Furculiţă – SRL ,, Vitaliti –Fruct”  
Cel mai tînăr antreprenor
Andrian  Dumitraş – ÎI ,, Dumitraş Andrian”  
 Cel mai tînăr antreprenor inovator:
Demian Olga – SRL ,, Data-Protection-Hub”  
Pentru integrare activă în societate: 
Maria Stepanyants – SRL ,, Romstep”  
Cel mai bun antreprenor în sfera servicii de consultanţă:
Galina Ciobanu – SRL ,, Alsedar – Studio”
 Cel mai bun meşter popular:
 Valentina Boţoroga -  gobelen, broderie
 Lidia Manea -  împletitul din fibre vegetale(lozie)
 Simion Lungu – confecţionarea costumelor naţionale
 Lozan Victor – prelucrarea artistică a pietrei
 Nina Manea – ţesut artistic
 Grigore Voloşciuc – împletit din nuele de răchită 
 Ludmila Prepeliţă – croşetare.