Parteneriat moldo-francez în domeniul patrimoniului cultural
La 24 mai curent, în sala de protocol a Consiliului raional Soroca a fost semant acordul de colaborare între Departamentul Vendee, Franţa, Consiliul raional Soroca, Primăria municipiului Soroca, Secţia Cultură şi Turism Soroca şi Agenţia de inspectare şi restaurare a monumentelor.
Scopul colaborării cu Soroca, este animarea sitului cu statut protejat, crearea unei trupe de animatori care ar face ca obiectivul central – Cetatea Soroca să fie descoperită de un public cît mai larg. Pentru a pune în valoare bogăția patrimoniului cultural din raionul Soroca, vor fi elaborate ghiduri audio şi broșuri de promovare turistică a raionului, disponibilă în patru limbi. De asemenea, se intenționează organizarea spectacolelor și a altor reprezentații teatrale în Cetatea Soroca. Mai multe acțiuni urmează a fi întreprinse pentru a promova unul dintre principalele obiective turistice din raion, Cetatea Soroca.