Ședința de lucru cu managerii școlari
În data de 24.04.2018, în sala de ședințe a Consiliului Raional, a avut loc o consfătuire a directorilor instituțiilor de învățământ, organizată de Direcția Învățământ Soroca. La ședință a participat d-na Cotovițcaia Daniela, consultant principal, Direcția Învățământ General a Ministerului Educației, Culturii și Cercetării.
În cadrul ședinței au fost puse în discuție o serie de aspecte ce țin de debirocratizarea sistemului educațional. Managerii școlari au venit cu propuneri către MECC pe marginea documentelor ce țin de repartizarea timpului de muncă a personalului didactic din instituțiile de învățământ general, evaluarea comportamentului elevilor, alte documente relevante pentru cadrele didactice și manageriale.
Vizita reprezentantului MECC a continuat la gimnaziul ,,N. Cornea” Zastânca, unde a avut loc o întâlnire cu cadrele didactice din instituție.